ქართული ენისა და ლიტერატურის კათედრა გთავაზობთ კლასგარეშე საკითხავი ლიტერატურის სარეკომენდაციო სიას.

ბავშვებო, გისურვებთ ხალისიან, შინაარსიან, საინტერესო არდადეგებს. ამაში კი, გვერწმუნეთ, წიგნები საუკეთესო მეგზურები იქნებიან.

V კლასი:
1.
იაკობ გოგებაშვილის-მოთხრობები- ”ბიბლიური ისტორიიდან
2.
ვაჟა-ფშაველას-”დათვი” “მგელი” ,,შალვას ნანახი ხატიდა სხვა მოთხრობები
3.
მარკ ტვენი-”უფლისწული და მათხოვარი
4.
იანუშ კორჩაკი-”მეფე მათიუშ პირველი
5.
ასტრიდ ლინდგრენი- ”ყაჩაღის ასული რონია” ,,პეპი გრძელი წინდა“,,ბიულერბიულერი ბავშვები“, ლიონებერგელი ემილის თავგადასავალი“.
6.
ასტრიდ ლინდგრენი- “ძმები ლომგულები
7.
იაპონური მოთხრობები
8.
ჯონათან სვიფტი-”გულივერის მოგზაურობა
9.
რადიარ კიპლინგი-”მაუგლი
10.
რევაზ ინანიშვილის მოთხრობები
11.
ჰენრი რაიდერ რეგარდი ,,სოლომონ მეფის საგანძური
12.
ჩარლ დიკენსი ,,ოლივერ ტვისტის თავგადასავალი“, ,,თეთრი ეშვი
13.
ოსკარ უაილდი ,,ვარსკვლავბიჭუნა
14.
ქართული ხალხური ზღაპრები (,,ეთერი“)

 

VI კლასი
1.
.ჩოხელის მოთხრობები
2.
არჩილ სულაკაურისჯადოსნური კაბა
3.
. ჰენრი ,,მოგვების საჩუქარი
4.
.დუმბაძისმე,ბებია,ილიკო და ილარონი” ,,მე ვხედავ მზესხაზარულა
5.
.დიკენსისოლივერ ტვისტის თავგადასავალი
6.
ალექსანდრე დიუმასსამი მუშკეტერი
7.
ანა კალანდაძის შოთა ნიშნიანიძის, მურმან ლებანიძის , მორის ფოცხიშვილის გალაკტიონ ტაბიძის ლექსები.
8.
ჯეიმს გრინვუდი-”პატარა მაწანწალა
9.
ჟიულ ვენრი-”80 ათასი კილომეტრი წყალქვეშ“” ,,დედამიწიდან მთვარემდე
10
რევაზ ინანიშვილის მოთხრობები
11.
მარკ ტვენი ,,ტომ სოიერის თავგადასავალიდა სხვა მოთხრობები
12
არტურ კონან დოილი ,, შერლოკ ჰოლმსის თავგადასავალი
13.
მაინ რიდი ,,თეთრი ბელადი

 

VII კლასი
1.
.კლდიაშვილისსოლომონ მორბელაძე
2.
ლადო მრელაშვილის მოთხრობები.
3.
ვაჟა-ფშაველას მოთხრობები
4.
. დუმბაძისმე ვხედავ მზეს
5.
ვოლტერ სკოტისაივენჰო
6.
.ჩოხელის მოთხრობები
7.
ჩარლზ დიკენსისდევიდ კოპერფილდი
8.
ანა ფრანკის დღიური 
9.
ალფონს დოდესტარტარენ ტარასკონელის უჩვეულო თავგადასავალი
10.
რევზ ინანიშვილის მოთხრობები
11.
ეგზიუპერი ,,ღამის ფრენა
12.
ჯეკ ლონდონის მოთხრობები
13.
მაინ რიდი ,,უთავო მხედარი
14.
სტივენსონი ,,განძთა კუნძული
15.
ჰენრის მოთხრობები

VIII კლასი
1.
ალ.ყაზბეგის-,,ელგუჯა” ,,განკიცხული
2.
.კლდიაშვილის-”ბაკულას ღორები ” ,,შერისხვა” ,,მიქელა
3.
გრ. აბაშიძისცოტნე ანუ ქართველთა დაცემა და ამაღლება
4.
ალექსანდრე ყაზბეგი ,,ნამწყემსარის მოგონებანი
5.
შარლოტა ბრონტე-”ჯეინ ეარი
6.
.შატაიძე-მოთხრობები
7.
.ლეონიძე-”ნატვრის ხე
8.
ოსკარ უაილდი-”ბროწეულის სახლი
9.
ალფონს დოდე ,,კაცუნა
10.
ერნესტ ჰემინგუეი ,,მოხუცი და ზღვა“ (სხვა მოთხრობები)
11.
რეზო ჭეიშვილის მოთხრობები
12.
ჰომეროსის- “ოდისეა
13.
ჰიუგო ,,პარიზის ღვთიშმშობლის ტაძარი“ ,,კაცი , რომელიც იცინის
14.
ლუის ლოური ,,გამღები
15. მ
არკუს ზუზაკი ,,წიგნის ქურდი
16.
ჰენრი მოთხრობენი
17 .
ჯეიმზ ფენიმორ კუპერი ,,უკანასკნელი მოჰიკანი
18.
ჯეკ ლონდონი მოთხრობები
19.
სტივენსონი ,,განძთა კუნძული
20.
... ტოლკინი ,,ჰობიტი
21.
შიო არაგვისპირელის მოთხრობები
22.
გიორგი ლეონიძე ,,ნატვრის ხე

IX კლასი 
1..
დიუმა ,გრაფი მონტე კრისტო
2.
.სანიკიძისწიგნი მოწამეთა” ,,დედა ისტორია
3
.გამსახურდიას ნოველებიქოსა გახუ“, ,,ზარები გრიგალში , ,,ლანდებთან ლაციცი
4.
სულხან-საბას იგავები
5.
.ქიაჩელისთავადის ქალი მაიასხვა მოთხრობები
6.
.ჭიალაიასეკატერინე ჭავჭავაძე
7.
.ჯავახიშვილის ”,,ჩანჩურა“, ,,ყბაჩამ დაიგვიანა“ ,, ორო განაჩენი
8.
.ლონდონისდიდი სახლის პატარა დიასახლისი
9.
.ლორთქიფანიძის ნოველებიბედნიერება“”ტრაგედია უგმიროთ“”რაინდები“”ერთპერანგიანი
10.
პროსპერ მერიმე-”მატეო ფალკონე“” ,, შარლ IX-ის ქრონიკები“11.დათო ტურაშვილი ,,ტყეების მეფე
12.
ანტუან დე სენტ-ეგზიუპერი – “პატარა უფლისწული
13.
. . ვუდჰაუსი ,,დაიკიდე ჯივზ
14.
ლევან გოთუა ,,უგზო ქარავანი
15.
ჰარპერ ლი ,,ნუ მოკლავ ჯაფარას
16.
რემარკი ,,სამი მეგობარი
17.
ჰემინგუეი ,,მოხუცი და ზღვა ‘’ ,,მშვიდობით იარაღო
18.
ბალზაკი ,,მამა გორიო“ ,,შაგრენის ტყავი
19. მ
არკუს ზუზაკი ,,წიგნის ქურდი
20
ტოლსტოი ,,ბავშვობა, ყრმობა, სიჭაბუკე
21.
პროსპერ მერიმე მოთხრობები
21.
ჯემალ ქარჩხაძე მოთხრობები
22.
ლევან სანიკიძე ,,უქარქაშო ხმლები 

X კლასი
1.
.დოჩანაშვილისსამოსელი პირველი
2.
აკა მორჩილაძე-”სანტა ესპერანსა
3.
.გელაშვილი-მოთხრობები: “დედის ოთახი
4.
ოლია ოკუჯავა-დღიურები და მიმოწერა გალაკტიონთან
5.
ედ.ყიფიანის მოთხრობები
6.
.ლორთქიფანიძე-”კერიასთვის“”ჟამთა სიავე

7..ტოლსტოი-”მამა სერგი“”ივან ილიჩის სიკვდილი“”ანა კარენინა
8.
ჰემინგუეი-”იქ.სადაც სინათლეა“”კილიმანჯაროს თოვლიანი მთა“”,მშვიდობით იარაღო
9.
.ჰიუგო-”პარიზის ღვთისმშობლის ტაძარი
10.
ოსკარ უაილდი-”დორიან გრეის პორტრეტი
11. .
ტოლკინი ,,ბეჭდების მბრძანებელი
12.
ლერმონტოვი-”მწირი
13.
ჩეხოვი-მოთხრობები:”მსუქანი და გამხდარი“”ქალი ძაღლით“”ალუბლის ბაღი“”რუდ შილდის ვიოლინო
14.
ლევან გოთუა, გმირთა ვარამი“ , უგზო ქარავანი
15.
ფიცჯერალდი ,,დიდი გეტსბი
16.
სტივენ კინგი ,,მობილური
17.
ალექსანდერე დიუმა ,,ქალი კამელიებით
18.
დუმბაძე ,,მარადისობის კანონი
19.
ლევან სანიკიძე ,,დედა ისტორია
20.
ბალზაკი ,,შაგრენის ტყავი
21.
სტენდალი ,,ჭითელი და შავი
22.
პაოლო კოელიო ,,ალქიმიკოსი
23.
ჭოლა ლომთათიძის მოთხრობები
24.
სომერსეტ მოემი ,,წვიმაში
25.
ლევ ტოლსტოი ,,ანნა კარენინა

 

XI კლასი
1.
დოსტოევსკი- ,,იდიოტი
2.
გრ.რობაქიძე-”გველის პერანგი“”ჩაკლული სული
3.
გოეთე-”ფაუსტი
4.
გურამ დოჩანაშვილი-”სამოსელი პირველი” “ორნი აქა-იქა
5.
.კაკაბაძე-”ყვარყვარე თუთაბერი
6.
შექსპირი-”ვენეციელი ვაჭარი“”რომეო და ჯულიეტა“”ზაფხულის ღამის სიზმარი“”რიჩარდ მეორე
7.
ბალზაკი-”შაგრენის ტყავი“”მამა გორიო
8.
.ჭილაძე-”გზაზე ერთი კაცი მიდიოდა“, ,,ყოველმან ჩემმან მპოვნელმან
9.
.აგიაშვილი-”პირად-პირადი
10.
დანტე ალიგიერი-”ღვთაებრივი კომედია
11.
სტენდალი-”წითელი და შავი
12.
აკაკი ბაქრაძე- “სკოლას“” ,,სულის ზრდა“” ,,ფხიზელი გონების ძალა
13.
.გამსახურდიასმთვარის მოტაცება
14.
მიხეილ ჯავახიშვილი-”კურდღელი“”თეთრი საყელო
15.
ჯემალ ქარჩხაძე ,,მდგმური
16
ნაირა გელაშვილი ,,დედის ოთახი
17
კამიუ ,,უცხო
18.
ჯიბრან ხალილ ჯიბრანი ,,იესო ძე კაცისა
19.
აკუტაგავამოთხრობები
20.
ჯეიმ ოსტინი ,სიამაყე და ცრურწმენა
21.
ჯერომ სელინჯერი ,,თამაში ჭვავის ყანაში
22.
ჯორჯ ორუელი ,,1984“ ,,ცხოველების ფერმა
23.
მარგარეტ მიტჩელი ,,ქარწაღებულნი
24.
სტეფან მაიერი ,,ბინდი
25.
დენიელ კიზი ,,ყვავილები ელჯერნონისათვის
26.
ოთარ ჩხეიძე ,,არტისტული გადატრიალება
27.
სომერსეტ მოემი ,,თეატრი

 

XII კლასი
1.
დოსტოევსკის ,,ძმები კარამაზოვები“, ,,დანაშაული და სასჯელი
2.
ჭაბუა ამირეჯიბი-” ,,დათა თუთაშხია
3.
.გამსახურდია-ესეები, მოთხრობები.
4.
შექსპირი-”ჰამლეტი” ,,მეფე ლირი
5.
ოთარ ჭილაძე-”ყოველმან ჩემმან მპოვნელმან
6.
ჯემალ ქარჩხაძის მოთხრობები.
7.
გურამ ასათიანი-”სათავეებთან“(წერილები შერჩევით)
8.
.შატაიძე-”მოგზაურობა ევროპაში ანუ ევროპაში რა მინდოდა
9.
ოთარ ჩხეიძის, ზურაბ კაკაბაძის, ჯემალ ქარჩხაძის, თამაზ ნატროშვილის წერილები.(შერჩევით)
10.
ფრანკ კაფკა-”წერილები მამას” “მეტამორფოზა” , პროცესი
11.
სტივენ კინგი ,,მწვანე გზა
12.
გოეთე ,,ახალგაზრდა ვერტერის ვნებანი
13.
ლიზა ჯენოვა -,, ჯერ კიდევ ელისი
14
ოთარ ჭილაძე ,,რკინის თეატრი
15.
გურამ გეგეშიძე ,,საყდარი
16.
გურამ გეგეშიძე ,,ხმა მღაღადებლისა
17.
ჯემალ ქარჩხაძე ,,მდგმური
18.
ნაირა გელაშვილი ,,დედის ოთახი“, „სერსოდა სხვა მოთხრობები
19
ფოლკნერი,,ხმაური და მძვინვარება“, ,,აბესალომ, აბესალომ
20.
როსტომ ჩხეიძე ,,მზის შვილები